chirurgia|o mnie|zabiegi|linki|kontakt

specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej

Chirurgia plastyczna to złożona, rozległa i szeroka dziedzina zabiegowa zajmująca się leczeniem wad wrodzonych, deformacji pooparzeniowych, pourazowych, deformacji po zabiegach onkologicznych oraz najintensywniej rozwijającą się gałęzią chirurgii plastycznej – poprawianiem wyglądu.

Atrakcyjny wygląd zewnętrzny zawsze był i będzie jednym z najistotniejszych dążeń, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zdecydowana większość ludzi, bez względu na pozycję społeczną, status majątkowy a także warunki życiowe przykłada istotną wagę do wyglądu swojego ciała, ubioru a także uczesania. W zależności od czynników kulturowych, regionalnych i rasowych naturalne potrzeby estetyczne różniły się znacznie na przestrzeni wieków, jednak pewne wspólne cechy są niezmienne. Pojęcie i definicja norm estetycznych są wciąż subiektywne i dyskusyjne. Różnice te są ogromne - de gustibus non est disputandum. Granice rozciągają się od powszechnie uznanej estetyki i elegancji, aż po groteskowe i trywialne upiększania znajdowane u prymitywnych plemion na całej kuli ziemskiej, jak i u współczesnych grup wywodzących się z różnych nurtów kultury masowej np.: hipisów, punków czy awangardowych artystów.

Jeśli zmiana wyglądu dotyczy tylko krótkotrwałego, nieinwazyjnego, upiększania i jest odwracalna, nie stanowi problemu i jest wolnym osobistym wyborem człowieka. Problem pojawia się w przypadku trwałego, inwazyjnego i nieodwracalnego działania chirurgii plastycznej. Konsekwencje działania chirurgów plastyków wobec rosnących wymagań oraz oczekiwań pacjentów mogą rodzić prawdziwe problemy.

Pomimo ogólnie uznanych norm i zasad, poprawianie natury przekraczające normalność oraz wszelkie procedury odmładzające wymagają sporej wyobraźni, indywidualnego planowania oraz bezbłędnego i delikatnego operowania. „Wyzwaniem dla chirurgii plastycznej jest połączenie osądu chirurga i jego zdolność do rozwiązania problemów z techniką operacyjną”. Ta mądra maksyma powinna być zawsze stosowana w chirurgii plastycznej. Ocena chirurga plastyka powinna opierać się na wielu czynnikach. Podstawową kwestią pozostaje pytanie czy pacjent kwalifikuje się do operacji w zakresie chirurgii plastycznej. Ponadto, każdy lekarz powinien mieć na uwadze, że upiększające zabiegi chirurgii plastycznej (estetycznej) nie mogą być zbyt ryzykowne dla zdrowia pacjentów.

Pierwszy face-lifting (operacja podniesienia oraz usunięcia skóry policzków i szyi) został wykonany u polskiej arystokratki w 1901 roku. Od tego czasu wymyślono wiele metod i doprowadzono do prawdziwego kłopotu z ich nadmiarem oraz problemu z wyborem procedury właściwej dla konkretnego pacjenta. Należy pamiętać, że zabiegi operacyjne chirurgii plastycznej o charakterze kosmetycznym wiążą się z niebezpieczeństwami wystąpienia powikłań charakterystycznych dla niej oraz takich jak w innych zabiegach chirurgicznych. Dlatego konieczne jest informowanie pacjentów o możliwości ich wystąpienia. Jak dawniej i dzisiaj obowiązują zasady - „po pierwsze nie szkodzić” i „proste jest piękne”.

W ostatnich latach chirurgia plastyczna i kosmetyczna stała się bardzo modna, ponieważ chcielibyśmy dłużej niż jest to możliwe, pozostać młodym i pięknym. Dlatego wielu decyduje się na korektę wyglądu a także defektów mniej lub bardziej uciążliwych. Wbrew prawom natury chirurgia plastyczna stara się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Medycyna oferuje coraz nowsze i lepsze rozwiązania. Rozszerza się wachlarz możliwości chirurgów plastycznych. Zabiegi chirurgii plastycznej mają na celu poprawienie wyglądu, ale równie ważne jest to, że pomagają w pozbyciu dokuczliwych kompleksów, wpływających na życie zawodowe i prywatne. Decyzji o operacji nie można podejmować pod wpływem chwili i emocji. Decyzje powinny poprzedzać konsultacje - czasami z wieloma specjalistami. W szczególnych przypadkach nawet z psychologiem, który pomoże zrozumieć, że problemy życiowe tkwią gdzie indziej niż w defekcie fizycznym. Należy także uświadomić pacjentowi, że po zabiegu chirurgii plastycznej np. face-liftingu nie będzie wyglądać jak przed 20 laty, uniknie się wówczas rozczarowania.
Gdańsk
Gdańsk