Liposukcja
1. ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ – WSKAZANIA, PRZECIWWSKAZANIA
W kontekście medycznym, nie istnieją żadne medyczne wskazania do wykonania operacji liposukcji. Jest to typowa operacja kosmetyczna i decyzję o jej wykonaniu podejmuje sama pacjentka na własną odpowiedzialność. Opinia lekarza ma w tym przypadku charakter pomocniczy i może być przez pacjentkę uwzględniona lub nie.
Biorąc pod uwagę aspekt wieku, brak jest sztywnych zasad co do tego, ile lat powinna mieć pacjentka poddająca się tego typu zabiegom. Oczywiście mają znaczenie takie czynniki jak wiek, warunki anatomiczne, ilość tkanki tłuszczowej, stan skóry, stan zdrowia. W podjęciu decyzji niezbędna jest osobista konsultacja z chirurgiem plastycznym, który w oparciu o powyższe czynniki, jak również uwzględniając oczekiwania pacjentki pomoże w podjęciu właściwej decyzji.
Liposukcję wykonuje się u młodych pacjentek z nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała z właściwą elastycznością i napięciem skóry.
Najlepszy efekt uzyskuje się u pań proporcjonalnie zbudowanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej, których waga nie odbiega znacznie od normy. Szczególnie podkreślony jest fakt, że, liposukcja nie jest sposobem na odchudzenie lecz jedynie na zmianę sylwetki ciała, a zasadniczym wskazaniem do tego typu operacji są lokalne depozyty tkanki tłuszczowej, nie poddające się diecie i ćwiczeniom fizycznym (np. biodra lub boczna powierzchnia ud). Liposukcja nie stanowi również metody likwidacji cellulitis mimo, że w niektórych przypadkach (u młodych osób z elastyczną skórą) przy zastosowaniu odpowiedniej techniki operacyjnej, można się spodziewać pewnej poprawy wyglądu powierzchni skóry w operowanych okolicach.
Dlatego nie jest wskazane wykonywanie liposukcji u kobiet otyłych, kobiet z licznymi bliznami pooperacyjnymi, pacjentkek z bardzo dużym okrężnym nadmiarem skóry na tułowiu po znacznej utracie wagi ciała (50 kg i więcej) oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie itd.).
Liposukcja nie jest zalecana u pacjentek planujących macierzyństwo, gdyż poród pogarsza znacznie efekt zabiegu.
Przy podejmowaniu decyzji należy być szczególnie ostrożnym, gdy rzecz dotyczy osób w zaawansowanym wieku.
2. SZCZEGÓŁY ZWIĄZANE Z ZABIEGIEM
Liposukcja polega na odessaniu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych okolic ciała. Zabieg wykonuje się przy użyciu odpowiednich aparatów służących odsysaniu nadmiaru tłuszczu. Zabieg jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu ogólnym, choć w wybranych przypadkach zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym bądź przewodowym. Jest to przede wszystkim zależne od obszaru ciała, z którego ma być odsysana tkanka tłuszczowa. W pierwszym etapie, poprzez drobne cięcia w skórze, wprowadza się do tkanki tłuszczowej specjalny płyn, który przygotowuje tkankę tłuszczową do odessania. Płyn ten zawiera m.in.. substancję obkurczającą naczynia krwionośne i znieczulającą. Po kilku minutach przystępuje się do zasadniczego zabiegu odessania tkanki tłuszczowej. Wprowadza się kaniule o różnej długości i grubości i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc wcześniej oznaczonych. Na koniec zabiegu zakłada się opatrunki i specjalne ubranie uciskowe, zapobiegające nadmiernym krwiakom, obrzękom i unieruchamiające skórę w miejscach operowanych.
3. WYMAGANIA PRZEDOPERACYJNE
Poza rutynowymi badaniami laboratoryjnymi, w zależności od stanu zdrowia pacjentki, lekarz może zlecić również inne badania dodatkowe np. EKG, RTG płuc czy USG jamy brzusznej, badanie Dopplerowskie naczyń żylnych kończyn dolnych.
Jeśli zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji. Pacjentki palące papierosy w związku z ich negatywnym wpływem na proces gojenia będą proszone o zaprzestanie palenia na dwa tygodnie przed i po operacji. Muszą się one też liczyć z tym, że wielu chirurgów dla dobra pacjentki i swojego własnego może odstąpić od wykonania operacji u aktywnych palaczek nie będących w stanie rzucić palenia w tym okresie. Należy również zaprzestać stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych na 30 dni przed zabiegiem.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę oznaczenia, ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć tułowia. W okresie około operacyjnym będzie stosowana profilaktyka przeciwzakrzepowa.
4. ZALECENIA POOPERACYJNE
Po zabiegu specjalne ubranie należy nosić przez minimum 4 tygodnie non-stop, a przez następny miesiąc – tylko na dzień. Po około 3 tygodniach wskazany jest masaż operowanych miejsc. Nieodłącznym następstwem w/w operacji są mniejsze lub większe krwiaki, które ustępują w ciągu 2-3 tygodni. Ostateczny efekt uzyskuje się w ciągu 2-3 miesięcy po operacji. Z uwagi na to, że wraz z tkanką tłuszczową odsysa się pewną ilość krwi, nie powinno się jednorazowo usuwać więcej tłuszczu, niż 4-5 litrów.
W zależności od obszaru i ilości odsysanej tkanki tłuszczowej, zabieg trwa 1-3 godzin. Pobyt w klinice trwa przeciętnie 1 dobę.
Wynik zabiegu jest trwały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała. Należy pamiętać, że efekt operacji może ulec pogorszeniu po porodzie. Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kolejnych 2-3 dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne 2-3 dni.
Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje najczęściej po upływie 10-14 dni od zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni. Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie kilku miesięcy.
U pewnej grupy pacjentek może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji).
5. EWENTUALNE KOMPLIKACJE
Do ewentualnych powikłań, występujących po plastyce brzucha należą: krwiak lub infekcja wymagające doraźnej reoperacji, opóźnione gojenie, częściowa martwica skóry w środkowej części rany oraz powstanie przerośniętych blizn lub bliznowców. Zdarzają się powikłania zakrzepowo-zatorowe – w niezwykle rzadkich przypadkach po operacji może dojść do zakrzepowego zapalenia żył głębokich lub/i zatorowości płucnej. W zależności od zaawansowania procesu chorobowego i szybkości w podjęciu leczenia konsekwencje tego stanu mogą wahać się od przejściowego dyskomfortu do zgonu włącznie. Ryzyko poważnych konsekwencji związanych z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi ocenia się na kilka przypadków na 100 tysięcy operacji. Ryzyko to rośnie wraz z wiekiem. Nasila je również stosowanie leków zwiększających krzepliwość krwi (np. sterydy, wit. K) w związku z czym należy je odstawić conajmnniej dwa tygodnie przed zabiegiem.
Precyzyjne informacje o wszelkich mogących wystąpić komplikacjach udzielane są podczas osobistej konsultacji przedoperacyjnej z chirurgiem plastycznym.
6. WYMAGANE BADANIA
badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
morfologii i grupy krwi
wskazane badanie USG jamy brzusznej i RTG płuc
EKG
badanie Dopplerowskie naczyń żylnych kończyn dolnych